OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt
OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt

Małżeństwo

Małżeństwo oraz rodzina to fundament, na którym opiera się struktura społeczeństwa, stanowiąc jedne z największych skarbów ludzkości. Chrześcijanin powinien pamiętać, że to Bóg sam powołał do życia małżeństwo, stwarzając mężczyznę i kobietę na swoje podobieństwo. Małżeństwo to nie tylko ludzka umowa, ale głębokie przymierze, które obejmuje całe życie – jednoczy mężczyznę i kobietę w miłości oraz otwiera ich na możliwość przekazywania życia, czyli narodzin i wychowania dzieci.

Między chrześcijanami to przymierze ma szczególny wymiar – Chrystus podniósł je do rangi sakramentu. Ten sakrament nie jest jedynie formalnym znakiem, ale prawdziwym źródłem łaski, w którym Bóg pomaga małżonkom kochać się wzajemnie tak, jak Chrystus kocha swój Kościół. Ta łaska doskonali ludzką miłość, czyniąc ją bardziej głęboką i duchową.

Aby zawrzeć sakrament małżeństwa, muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki:

- dobrowolna decyzja obu stron o zawarciu małżeństwa,

- wierność i gotowość do pozostania razem na całe życie,

- otwartość na potomstwo.

Zazwyczaj sakrament ten przyjmowany jest w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Jeśli jednak ślub ma odbyć się w innym kościele, konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza z własnej parafii.

Dokumenty wymagane do ślubu kościelnego w Niemczech:

- Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),

- Aktualne świadectwo chrztu, nie starsze niż 6 miesięcy, z adnotacją o bierzmowaniu,

- Świadectwo zawarcia małżeństwa cywilnego (lub potwierdzenie terminu, jeśli ślub cywilny ma dopiero nastąpić),

- Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,

- Zaświadczenie z poradni rodzinnej.

Na podstawie tych dokumentów zostanie przygotowany protokół przedślubny (Ehevorbereitungsprotokoll).

Ślub kościelny w Polsce dla osób mieszkających w Niemczech:

Osoby zameldowane i mieszkające w Niemczech, które planują zawrzeć sakramentalny związek małżeński w Polsce, potrzebują zgody biskupa diecezji, w której przebywają. W przypadku naszej misji jest to diecezja Trewir (Bistum Trier). Taka zgoda jest konieczna, aby ślub zawarty poza granicami Niemiec był ważny i zgodny z przepisami Kościoła. Po zgłoszeniu się do biura PMK i wypełnieniu odpowiednich formalności, wydawana jest licencja i dyspensa, które pozwalają na przyjęcie sakramentu małżeństwa w Polsce lub innym wybranym kraju.

Dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego w Polsce:

- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, które potwierdza brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. Dokument ten jest wydawany na podstawie dowodu osobistego oraz skróconego odpisu aktu urodzenia (jeśli USC nie dysponuje nim już wcześniej). Ważny jest przez 3 miesiące. Podczas składania wniosku ustalane jest także nazwisko, jakie będą nosić narzeczeni oraz ich przyszłe dzieci.

Przygotowania do ślubu:

Narzeczeni, którzy planują sakramentalny ślub w Kościele katolickim, powinni zgłosić się do biura parafialnego co najmniej trzy miesiące przed planowaną datą uroczystości. Powinni również przygotować dokumenty tożsamości, które będą potrzebne do rozpoczęcia formalności.