OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt
OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt

Różaniec

Różaniec Święty to modlitwa głęboko zakorzeniona w tradycji duchowości chrześcijańskiej. Jego celem jest medytacja nad tajemnicami życia Jezusa Chrystusa oraz Matki Bożej, co pozwala nam, wiernym, na głębsze zrozumienie i przeżywanie wiary.

Historia Różańca

Pierwsze wzmianki o modlitwie podobnej do różańca sięgają średniowiecza, kiedy to mnisi, nie znając Psałterza, odmawiali 150 „Zdrowaś Maryjo” jako modlitwę alternatywną. Święty Dominik, założyciel zakonu dominikanów, według tradycji otrzymał różaniec w widzeniu od Matki Bożej w XIII wieku. Różaniec w znanej dziś formie rozwinął się jednak stopniowo, a jego struktura była kształtowana przez kolejne stulecia.

W XV wieku bł. Alan de Rupe, dominikanin, upowszechnił różaniec jako „Psałterz Maryjny”. Wtedy to ustaliła się forma 15 tajemnic podzielonych na trzy części: radosne, bolesne i chwalebne. W 2002 roku papież Jan Paweł II dodał czwartą część – tajemnice światła, które obejmują wydarzenia z publicznej działalności Jezusa.

Struktura Różańca i Sposób Odmawiania

Różaniec składa się z czterech części, a każda z nich obejmuje pięć tajemnic, w których rozważamy różne wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Te części to:

- Tajemnice radosne (poniedziałki i soboty)

- Tajemnice światła (czwartki)

- Tajemnice bolesne (wtorki i piątki)

- Tajemnice chwalebne (środy i niedziele)

Modlitwa różańcowa zaczyna się od Znaku Krzyża, następnie odmawia się „Wierzę w Boga”, jedno „Ojcze nasz”, trzy „Zdrowaś Maryjo” (z prośbą o wzrost w wierze, nadziei i miłości) oraz „Chwała Ojcu”. Potem przechodzi się do rozważania pięciu tajemnic danej części.

Każda tajemnica obejmuje:

1. Wypowiedzenie tajemnicy, np. „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie”.

2. Rozważanie wydarzenia – można poświęcić chwilę na medytację nad treścią tajemnicy.

3. Odmówienie jednego „Ojcze nasz”.

4. Odmówienie dziesięciu „Zdrowaś Maryjo” – zwanych dziesiątką różańca.

5. Na koniec dziesiątki – „Chwała Ojcu” oraz modlitwę „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy...”.

Po odmówieniu wszystkich pięciu dziesiątek kończymy modlitwę różańcową tradycyjnie modlitwą do Matki Bożej: „Pod Twoją obronę” oraz „Wieczny odpoczynek”.

Znaczenie Różańca w Duchowości

Różaniec nie jest jedynie powtarzaniem modlitw, ale przede wszystkim kontemplacją tajemnic zbawienia. W trakcie odmawiania różańca wchodzimy w medytacyjny dialog z Bogiem, zanurzając się w wydarzeniach zbawczych. To pomaga pogłębić osobistą więź z Jezusem Chrystusem i Jego Matką, co jest podstawą duchowego rozwoju.

Odmawianie różańca jest także formą modlitwy wspólnotowej – praktykowanej w rodzinach, parafiach i grupach modlitewnych. Papieże, w tym Jan Paweł II, wielokrotnie podkreślali, że różaniec jest „szkołą modlitwy”, która prowadzi do pokoju serca i umacnia wiarę.

Różaniec Święty to potężne narzędzie modlitwy, które towarzyszy nam w codziennym życiu duchowym. Zachęcamy wszystkich do regularnego odmawiania różańca, aby przez to wzmacniać swoją wiarę i czerpać pokój z obcowania z Bogiem.

Nabożeństwa różańcowe w naszej parafii odbywają się 

  • po Mszy św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu
    - środy w Neunkirchen
    - piątki w Riegelsber
  • w soboty niedziele 30 min. przede Mszą św.