OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt
OgłoszeniaOgłoszenia
KalendarzKalendarz
KontaktKontakt

Modlitwa za zmarłych

W listopadzie, kiedy szczególnie wspominamy naszych zmarłych, stajemy do modlitwy za tych, którzy odeszli do wieczności. Modlitwa za zmarłych jest pięknym wyrazem naszej pamięci i miłości, a także wiary w Boże miłosierdzie. W ten sposób nie tylko okazujemy wdzięczność za życie naszych bliskich, ale i przyczyniamy się do ich duchowego dobra.

Naszą modlitwę, w tym miesiącu tak szczególnie ważną, możemy ofiarować w różnoraki sposób:

Modlitwa na cmentarzu

01 listopada o godz. 15:00 na cmentarzu w Saarbrücken odbędzie się modlitwa za  Polaków pochowanych na tamtejszym cmentarzu..

Wypominki.

W trosce o ich wieczne zbawienie zmarłych kierujemy do Boga modlitwę zwaną Wypominkami. Jest to dar modlitwy wynagradzającej za ich grzechy i nieodprawione pokuty. Nabożeństwa wypominkowe odbywać się będą:
- w Dillingen – w niedziele po Mszy św.
- w Neunkirchen – w środy po Mszy św.
- w Riegelsberg – w piątki po Mszy św.
- w St. Wendel – 23.11 po Mszy św.

Odpusty. 

Tradycyjnie, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada, od południa) oraz w Dniu Zadusznym (2 listopada), możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

Odpust zupełny –  uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

Jak uzyskać odpust zupełny dla zmarłych?

- w czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz trzeba wypełnić ogólne warunki, takie jak: stan łaski uświęcającej (spowiedź sakramentalna), Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego. Odpust ten można uzyskać od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny.

Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w ciągu roku cząstkowy.

Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego:

• brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego

• stan łaski uświęcającej czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna

• przyjęcie Komunii świętej

• odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec Święty

• odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.